איזה דבק ידבק למתכת? ‏

בין אם אתה מתקן דלת עץ או מסגרת מתכת, תצטרך דבק חזק כדי להצטרף אליהם יחד. סוג הדבק שאתם בוחרים תלוי ביישום, אבל השיקולים העיקריים הם גמישות, עמידות ותפיסה ראשונית. דבק שאינו גמיש יתפרק במהירות ויהפוך לשביר. דבק נוזלי ישרה לתוך העץ, אבל גם ישאיר פערים שיכולים להיות קבועים. ליישומים כבדים, תצטרך דבק שיש לו תפיסה ראשונית גבוהה והוא עמיד בפני נזק.

הצעד הראשון ליישום דבק למתכת על משטח מתכת הוא לנקות ולאטום את פני השטח. זה יקדם קשרים כימיים וישפר את עמידות הקשר. עם זאת, אם לא תכין את פני השטח כראוי, הביצועים של הדבק יקטנו והממשק יתפרק. בנוסף, תצטרך להשתמש בתמיכה זמנית כדי להחזיק את הפריט במקום עד שהדבק ירפא.

הגמישות של הדבק ותפיסתו הראשונית תלויים בדוקטיביות של המתכת. למתכת דוצילית יש דבק גבוה יותר, בעוד למתכת לא-דוקטיבית יהיה דבק נמוך יותר. הגמישות של הדבק תלויה גם בתצורת האלקטרון של המתכת. ניטריד סיליקון הוא סוג של דבק שיש לו דבקות גבוהה. ניטריד סיליקון נקשר למתכות בהתבסס על הפעילות הכימית היחסית שלהם. ניטריד סיליקון יכול לשמש בתנאי ואקום אולטרה-אתי כדי להשיג הדבקה טובה בין המתכות.

הדבקים המכילים סילאן, כמו סקוצ 'בונד יוניברסל, הושוו לדבקות ללא סילאן. הכוח של כל דבק הושווה לחוזק הקשר של יריעת מתכת חשופה מחוץ למפרק. הדבקים נותחו גם על ידי תהודה מגנטית גרעינית FTIR ו-13C. התוצאות הראו שחוזק קשר הגזירה-קליפה הממוצע של הדבקויות המכילות סילאן היה נמוך יותר מקשר הגזירה-קליפה הממוצע של הדבקויות ללא סילאן. תוצאות המחקר הדגימו כי הדבקים עם פרימרים המכילים סילאן הציגו מצבי כשל מעורבים. זה הביא לממוצע הנמוך ביותר כוח קשר גזירה-קליפה באחסון 30 יום.

הדבקים נבדקו גם נגד דבק ללא סילאן, שכלל ג 'י-אם-פי-טי, סוכן מצמד סילאן. סוג זה של הדבקה נקשר כימית לקרמיקה עשירה בזכוכית ונמצא בדבקים אוניברסליים.

מאפייני ההדבקה של פוליאימידזולפון התאפיינו במדידות זרימה וספקטרוסקופיית אינפרא אדום. פוליאימידזולפון הוא חומר בעלות נמוכה, בעל משקל מולקולרי גבוה ומערכת ארומטית ליניארית. המוליכות החשמלית של הדבק שופרה על ידי הוספת ננו-שפופרות פחמן מרובות חומה לדבק.

תוצאות המחקר מדגימות כי הדבקים עם פרימרים המכילים סילאן וחסרי סילאן היו ברי השוואה בחוזק וכי חוזק הדבקים עם פריימר זירקוניה היה גבוה משמעותית. ה-ZPT היה גבוה יותר מה-PCT וה-NPT. בנוסף, ה-SBS של כל הקבוצות הניסיוניות פחת לאחר התרמוציקלינג. עם זאת, ה-ZLT היה גבוה יותר מה-MPT וה-NPT.

תפיסה וגמישות ראשוניים של הדבק היו גבוהים יותר עם אדיסייל מאשר הדבקים עם פריימרים מכילים סילאן. לאדיסייל יש גם גמישות גבוהה, המאפשרת לפריט להתרחב ולהתכווץ מבלי להפר את הקשר. זה הופך את אדיסייל לדבק הטוב ביותר לחיבור מתכת לעץ.